Hokej

Pavel Soudsky - trenerem hokeistów

Hokeiści Dworów S.A. Unii Oświęcim mają nowego trenera. Następcą Andrieja Sidorenki został Pavel Soudsky, szkoleniowiec zza naszej południowej granicy.

Włodarze oświęcimskiego klubu postawili więc na przedstawiciela czeskiej szkoły hokeja, z kraju aktualnych mistrzów świata.

Tak więc nie trener Vyborny, szkoleniowiec Sparty Praga, którego wiąże z zespołem jeszcze roczny kontrakt, a Pawel Soudsky poprowadzi oświęcimian w przyszłym sezonie.

Po kilku latach tzw. szkoły rosyjskiej przyjdzie więc pora na czeskie metody szkoleniowe. Dyskusja na temat, która z tych szkół jest lepsza, czy skuteczniejsza, przypomina po trosze dyskusję akademicką z trudną do rozstrzygnięcia puentą. Jak mówi więc przysłowie: "po owocach ich poznacie".

Opinie na temat nowego szkoleniowca będzie można sobie wyrobić po bliższym poznaniu jego metod szkoleniowych oraz wynikach, jakie osiągnie z drużyną Dwory S.A. Unia.

Pierwszym widomym znakiem krótkotrwałego pobytu nowego trenera w Oświęcimiu było naniesienie pewnych poprawek do planu przygotowanego jeszcze przez trenera Andrieja Sidorenkę. Nowy szkoleniowiec zalecił więc w okresie przygotowawczym więcej jazdy na rowerze, natomiast mniej biegania. Więcej o sposobie w jaki będzie on prowadził zespół, będzie się można przekonać po siedemnastym lipca, kiedy to na dobre rozpocznie prace z oświęcimskimi hokeistami. Czy będzie to więc trener o "twardej ręce", czy szkoleniowiec, który potrafi "pokojowymi metodami" wyegzekwować swoje zalecenia, przekonamy się już niebawem.

Widząc jakie zainteresowanie wśród oświęcimskich kibiców budzi postać nowego trenera, udało nam się dotrzeć do informacji na jego temat, którymi chcielibyśmy się podzielić z Czytelnikami "Chemika"

Pavel Soudsky urodził się szesnastego czerwca 1951 roku.

Ukończył studia o kierunku pedagogika i psychologia. Kształcił się również na Charles University, kończąc specjalizację Kultura Fizyczna i Sport.

Był uczniem znakomicie znanych w hokejowym światku doc. Kostki i dr. Bukača.

Na jego karierę zawodową składa się dwadzieścia lat gry w drużynach praskich. W kategorii juniorów w pierwszej lidze, natomiast seniorów - w drugiej.

Pavel Soudsky jako szkoleniowiec ma na swoim koncie dwadzieścia trzy lata pracy zawodowej.

Przez osiem lat pracował jako trener w młodzieżowej i juniorskiej drużynie Czechosłowacji. Cztery lata prowadził juniorów Sparty Praga, natomiast trzy lata był selekcjonerem reprezentacji czechosłowackich juniorów w kategoriach wiekowych do szesnastu, siedemnastu i osiemnastu lat.

Ponadto trener Soudsky osiem lat pracował w Norwegii, prowadząc tam następujące drużyny: T.I.K. Trondheim przez rok w drugiej lidze, a następnie przez trzy lata ten sam zespół w ekstraklasie, Stjernen Hockey - dwa lata w ekstraklasie, Lillehammer I.K. - rok na tym samym szczeblu rozgrywek oraz Gjowik J.K. - sezon w drugiej lidze awansując z zespołem do wyższej klasy rozgrywkowej.

Pavel Soudsky ma w swoim trenerskim dorobku tytuł mistrza Czech i Czechosłowacji w kategorii juniorów z drużyną Sparty Praga, a także pierwsze, drugie oraz trzecie miejsce z reprezentacyjną drużyną juniorów Czechosłowacji na mistrzostwach Europy w kategoriach wiekowych do szesnastu, siedemnastu i osiemnastu lat.

Prześledzimy teraz chronologicznie kilka ostatnich lat szkoleniowej pracy nowego szkoleniowca drużyny Dwory S.A. Unia Oświęcim:

Można przypuszczać, że oświęcimscy kibice nie mieliby nic przeciwko temu, aby ta lista została uzupełniona następującym wpisem: